Awakeri Soccer Club
The Greatest Junior Soccer Club in New Zealand

Club News
About our club
Club History
Club Honours Board

Results for the competitive teams 2018 / 17 / 16 / 15 / 14 / 13 / 12 / 11 / 10 / 09 / 08 / 07 / 06 / 05 / 04 / 03 / 02 / 01 / 2000

Match Reports
Action Shots
Club Highlights
Teams 2018 / 17 / 16 / 15 / 14 / 13 / 12 / 11 / 10 / 09 / 08 / 07 / 06 / 05 / 04 / 03 / 02 / 01 / 2000 (includes team photos)
EBOP league tables 2010 / 09 / 08 / 07 / 06 / 05 / 04 / 03
Family Soccer
EBOPJFA info
Links
Guest Book

Click here to visit our senior club - Plains Rangers AFC
Contact us

Teams 2007 Season
Scroll down for team photos

Grade (e.g 6th = Under 6) Team Name Coaches
6th grade Awakeri Rockets Christian Wetting
6th grade Awakeri Rovers Brian Cook 3129597
6th grade Awa T-Rexes Paul Julian 3084253
7th grade Performance Zone Awakeri Blues Dane Harte 3085348
7th grade Galatea Vets Awa White Pointers LJ Du Toit 3129577
8th grade Awakeri Tigers Corey Sanson 3046234
8th grade Awa Sharks Mike Learmond 3048685
9th grade premier Awakeri Jets Richard Vincent 3086686
11th grade 1st div Jim's Saddlery Awa Knights Wilco K- Ovink 3078255
11th gr Premier Awakeri Macattacks Ben McPherson 3089401
13th grade C.J. McIndoe Awakeri Dragons Peter Sheather 3079512 & Walter McIndoe
13th grade Private Asset Management Awakeri Aces Paul Ibbetson 3222187, Rod K 3048844
15th grade Proactive Chairs Awakeri Stan McKeown 3048648

6th gr Awakeri Rockets
Coach: Christian Wetting
6th gr Awakeri T-Rex
Coach: Paul Julian
6th gr Awakeri Rovers
Coach: Brian Cook
7th gr Galatea Vets Awakeri White Pointers
Coach: LJ Du Toit
7th gr Performance Zone Awakeri Blues
Coach: Dane Harte
8th gr 1st div Awakeri Sharks
Coach: Mike Learmond
8th gr premier Awakeri Tigers
Coaches: Corey Sanson, John Schlepers
9th gr premier Awakeri Jets
Coach: Richard Vincent
Back: Joshua Keightley, Shane Hope, Ethan Vincent, TJ Penberth
Front: Nikoli Christensen, Caleb Carter, Tiaan Brownless
Absent: Jamie Arrol, Alec Hunt, Hannah Thompson
11th gr premier Awakeri Macattacks
Coach: Ben McPherson
Back: Jordan Sutton, Daniel Reeves, Richard Hikipene, Jarrod Hall
Front: Jesse Ingle, Zac Fretwell, Sam McPherson, Oliver Richmond
Absent: Rory McGregor, Joshua Ridley, Kale Young, Ash Roozendaal
11th gr 1st div Jim's Saddlery Awa Knights
Coach: Wilco Klein Ovink
Back: Kurt Turpie, Sam Burgess, Ben Haultain, Christopher Walker, Toby Kirkpatrick, Cameron Morrison, Shayne Fortune
Front: Nicholas Bakker, Ben Murphy, Josh Klein Ovink, David Klein Ovink, Brooke Theobold, Carrie Fynn, Matthew Eveleens
13th gr Private Asset Managment Awakeri Aces
Coaches Paul Ibbetson and Rod Kamphorst
Back: Rhys Cram, Jayden Haddock, Jaiden Ibbetson, Alex Christensen, Ricky Hollis
Front: Mark Morrison, Thomas Attewell, Matthew Orr-McKeown, Terri-Anne Hollis
Absent: Rod Kamphorst, Guy Kamphorst, Cameron Elmsley, Sydney Jones, Brittany Harder, Cameron Rio-Kumeroa

13th gr C.J. McIndoe Awakeri Dragons
Coaches: Peter Sheather and Walter McIndoe
Back: Leah Sheather, Alex Albright, Renko Barkema, Pete Dowden, Sam Schuler, Zoe Johnston, Ben Fretwell
Front: Caleb Sheather, Clive McIndoe, Jarrod Pinkerton, Miles Saitta, Shaun Musgrave, Mikaela Hancox
Absent: Jarrod Butler

 

15th gr Proactive Chairs Awa-Edge
Coaches: Stan McKeown, Josh Hyndman
Back: __, Luke Overworth, Harry Cotter, Ollie Butler, Madison Constantine, --, Jacob Gregory
Front: Lindsey Cotter, Matthew Richmond, --, Gareth Rowlands
Absent: